autoDNA iesaka
Zems degvielas līmenis

Zems degvielas līmenis – braukt vai nebraukt ar gandrīz tukšu bāku?

30 augusta 2018

Slinkums, aizmāršība, finanšu trūkums un citi faktori bieži vien noved pie tā, ka intrumentu panelī iedegas tautā sauktā degvielas lampiņa, kas indicē, ka bākā ir zems degvielas līmenis. Eksperti brīdina, ka regulāri braucot ar “lampiņu” var sabojāt degvielas padeves sistēmu.

Vismaz ceturtdaļa bākas

Nav vajadzīgs eksperts, lai saprastu, ka var sanākt arī uz ceļa apstāties. Sevišķi studenta gados, kad jāizšķiras par labu degvielai vai ballītes izdevumiem. Vairāku apsvērumu dēļ, zems degvielas līmenis būtu jāskaita jau pie ceturtdaļas bākas. Šī ir robeža, kad jāsāk domāt par degvielas uzpildes stacijas apmeklējumu.

Zems degvielas līmenis var būtiski ietekmēt ne tikai jūsu ieplānoto dienu, bet arī nodarīt kaitējumu jūsu automašīnas degvielas padeves sistēmai. Viens no pirmajiem cietīs automašīnas izplūdes gāzu katalizators.

Nogulsnes bākā

Lielākās problēmas slēpjas bākas dibenā. Ja ieslēdzas lampiņa, tad bākā ir palikuši vēl kādi 10 litri degvielas (precīzu informāciju atradīsiet savas automašīnas rokasgrāmatā) un gadiem uzkrātās nogulsnes var tikt iesūktas filtrā vai sūknī. Ja ar “lampiņu” pa tiešo dodamies uz DUS, tas vēl ir pieļaujams, taču sagaidīt kad atlikusī distance sarūk līdz 0 km, nav pieļaujams.

Nav svarīgi – mēs lejam kreiso vai legālo degvielu, ar katru uzpildes reizi kāds puteklītis izšmauks cauri sietiņam un nogrims bākas dibenā. Sevišķi tas attiecas uz vecām automašīnām no 80-tajiem, kad bākas tika veidotas no metāla un prāva kārtiņa ar smalkām metāla nogulsnēm ir neatņemama retro auto sastāvdaļa. Jaunākām automašīnām ir plastmasas degvielas tvertnes, tāpēc nogulsnes parasti nonāk no piesārņotas degvielas.

Degvielas filtrs un sūknis

Ja degviela būtu visu laiku tīra un perfekta, tad nevajadzētu filtru, taču arī tas ir jāmaina ik pēc 50 000 kilometru. Situācijās, kad ir zems degvielas līmenis, bieži vien tiek iesūktas arī nogulsnes, kas samazina filtra un/vai sūkņa paredzēto kalpošanas ilgumu.

Dažās automašīnās degvielas sūknis atrodas bākā un degviela darbojas gan kā izolācija, gan arī smērviela, jo tā plūst ap sūkni. Ja pastāvīgi braucat ar tukšu bāku, tad degvielas sūknis var pārkarst, kas attiecīgi samazinās tā kalpošanas laiku.

Ja ir aizdambējies sūknis, to var uzreiz pamanīt – auto pie akcelerācijas bieži noslāpst, nevar pielaist vai vienkārši braucot apstājas. Ja automašīna ir aprīkota ar borta datoru, tad parasti parādās kļūda ar nosaukumu “Inject fuel system”.

Cik tālu es varu nobraukt?

Kā jau iepriekš tika aprakstīts, zems degvielas līmenis katrai automašīnai instrumentu panelī iedegas individuāli. Mazlitrāžas automobiļiem šī lampiņa var iedegties pie 7 litriem, savukārt lielākiem apvidus automobiļiem pie 15 litriem.

Atcerieties, ka degvielas patēriņš strauji mainās atkarībā no braukšanas apstākļiem, ceļa seguma, satiksmes intensitātes un braukšanas stila. Nevajag paļauties uz instrumentu paneli, kurš rāda, ka varat nobraukt vēl 150 km. Ne jau attālums ir noteicošais, bet gan degvielas daudzums bākā un līdz ar to arī potenciālās nogulsnes, kuras tiks ierautas spēkrata degvielas padeves sistēmā.

Nav arī katru reizi bāka jāpielej pilna līdz lūpai. Papildus svars degvielas tvertnē nozīmē lielāku degvielas patēriņu! Ja ievērojat vairākus degvielas taupīšanas knifus, tad optimālais daudzums bākā ir puse no tās ietilpības.